444 30 40

Coca-Cola İletişim Merkezi

MERAK ETTİM!

Coca-Cola ile ilgili “Merak Ettim” dediğiniz tüm sorular ve cevapları burada. Soru sormak için SOR’u, var olan sorulara bakmak için ARA’yı seçin.
SOR

Coca-Cola’nın Çevre İle İlgili Çalışmaları

Merhaba Caner,

Coca-Cola Şirketi olarak ürün ambalajlarımızı atık olarak değil ekonomik bir değer olarak görüyoruz. Bu nedenle bu ambalajların döngüsel ekonominin bir parçası olabilmesi için yetkilendirilmiş kuruluşlar aracılığı ile çevresel ve ekonomik olarak sürdürülebilir bir altyapının kurulması için tüm paydaşlarımızla birlikte hareket ediyoruz. Bu çerçevede mevzuat ile belirlenmiş geri kazanım yükümlülüklerimizi her yıl artan oranlarda yerine getiriyoruz.

Coca-Cola ile ilgili tüm sorularınıza yanıt bulabileceğiniz Merak Ettim sitemizi ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz.

 

Merhaba Erçin,

Coca-Cola Şirketi olarak ürün ambalaj atıklarımızı değerli birer kaynak olarak görüyoruz. Bu nedenle geri kazanılabilir ambalajlama ile ilgili olarak Türkiye’de 1991 yılından beri faaliyetlerini sürdüren ÇEVKO Vakfı’nın kurucu üyelerinden biriyiz. Ambalajlarımızın geri kazanımının sağlanması için çevresel ve ekonomik olarak sürdürülebilir bir altyapının kurulması için tüm paydaşlarımızla birlikte hareket ediyoruz. Geri kazanım yükümlülüklerimizi aynı zamanda yetkilendirilmiş kuruluş olan Çevko aracılığıyla her yıl artan oranlarda yerine getiriyoruz.

Coca-Cola ile ilgili tüm sorularınıza yanıt bulabileceğiniz Merak Ettim sitemizi ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz.

 

Merhaba Ömer,

Türkiye’deki tüm toplumsal faaliyetlerimizi, 2009 yılında kurduğumuz Coca-Cola Hayata Artı Vakfı bünyesinde yürütüyoruz. Vakıf çatısı altında bugüne kadar yaptığımız 30+ milyon TL’lık yatırımla sivil toplum kuruluşları, üniversiteler ve kamu kuruluşları ile iş birlikleri kurarak toplum ve çevre alanlarında gerçekleştirdiğimiz 60’tan fazla proje ile 1,2 milyon insana ulaştık.

Coca-Cola ile ilgili tüm sorularınıza yanıt bulabileceğiniz Merak Ettim sitemizi ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz.

 

Merhaba Tayfun,

Kırmızı Kamyon projemiz 31 Ocak 2016 tarihi itibariyle sona ermiştir. İlginiz için teşekkür ederiz.

 

Merhaba Barbaros,

 

Coca-Cola Şirketi olarak ürün ambalaj atıklarımızı değerli birer kaynak olarak görüyoruz. Bu nedenle geri kazanılabilir ambalajlama ile ilgili olarak Türkiye’de 1991 yılından beri faaliyetlerini sürdüren ÇEVKO Vakfı’nın kurucu üyelerinden biriyiz. ÇEVKO ile ambalaj atıklarının, yerel yönetimler, sanayi ve tüketicilerin iş birliği ile sürdürülebilir bir sistem içinde her sene artan oranlarda toplanarak geri kazanılmasını ve geri dönüştürülmesini sağlamayı hedefliyoruz. Bu kapsamda ÇEVKO üzerinden Belediyeler ile işbirliği yaparak sahiller de dahil olmak üzere ambalaj atıklarının toplanmasını sağlıyoruz.

Merhaba Barbaros,

 

 

 

Coca-Cola Şirketi olarak ürün ambalaj atıklarımızı değerli birer kaynak olarak görüyoruz. Bu nedenle geri kazanılabilir ambalajlama ile ilgili olarak Türkiye’de 1991 yılından beri faaliyetlerini sürdüren ÇEVKO Vakfı’nın kurucu üyelerinden biriyiz. Bu kapsamda ÇEVKO ile pek çok yere PET ve cam atıklar için geri dönüşüm kumbaralarını yerleştirerek atıkları oplanarak geri kazanılmasını ve geri dönüştürülmesini sağlıyoruz. 

Merhaba Sedat,

 

Dünyanın en büyük alkolsüz içecek şirketi olmamızın en önemli nedenlerinden biri kalitemizdir. Tüketicilerimize ulaşan her ürünün, her zaman %100 kalitede olması en önemli önceliklerimizden biridir. Bu kalite yaklaşımımız portföyümüzde yer alan tüm ürünlerimiz için geçerlidir.      

Merhaba Ali,

 

Kullandığımız kutu ve şişeler geri dönüşüme uygun malzemelerden yapılıyor. Coca-Cola Şirketi olarak ürün ambalaj atıklarımızı değerli birer kaynak olarak görüyoruz. Bu nedenle geri kazanılabilir ambalajlama ile ilgili olarak Türkiye’de 1991 yılından beri faaliyetlerini sürdüren ÇEVKO Vakfı’nın kurucu üyelerinden biriyiz. ÇEVKO ile ambalaj atıklarının, yerel yönetimler, sanayi ve tüketicilerin iş birliği ile sürdürülebilir bir sistem içinde her sene artan oranlarda toplanarak geri kazanılmasını ve geri dönüştürülmesini sağlamayı hedefliyoruz.

Merhaba Sıla,

 

Hayır, yok ancak Coca-Cola olarak sürdürülebilirliği, işimizin merkezine koyuyor ve bizi gelecekte de başarıya taşıyacak en önemli unsurlardan biri olarak değerlendiriyoruz. Coca-Cola gereklilikleri ve yasalar çerçevesinde belirtilen ölçümler konusunda akredite laboratuvarlarla çalışmaktayız. Tüm faaliyetlerimizde çevreye olan etkimizi en aza indirmeyi hedefliyor, kamu, özel sektör ve sivil toplum işbirlikleri kurarak çevresel ve toplumsal sorunların çözümüne katkı vermek için çalışıyoruz.

Merhaba Tarık,

Ambalajlarda kullandığımız malzemeye göre doğada çözünme süreleri farklı olmakla birlikte, doğaya zarar vermemesi için çeşitli önlemler alıyoruz. Coca-Cola Şirketi olarak, ürün ambalajlarını atık değil, değerli birer kaynak olarak görüyoruz. Bu nedenle atıklarımızın tekrar değerlendirilmesi için kurucularından olduğumuz ÇEVKO ile birlikte ambalaj atıklarının, yerel yönetimler, sanayi ve tüketicilerin iş birliği ile sürdürülebilir bir sistem içinde toplanarak geri kazanılmasını ve geri dönüştürülmesini sağlamayı hedefliyoruz. Bu kapsamda 2015 senesinde ambalaj atıklarımızın %48’ini geri dönüşüme kazandırmış olacağız.

  • Cevreye kadar önem veriyorsunuz çalışmalarınız neler

Merhaba Burhan,

 

Coca-Cola Türkiye olarak 2009’dan bu yana Türkiye’de gerçekleştirdiğimiz toplumsal ve çevresel projeleri Coca-Cola Hayata Artı Vakfı liderliğinde kamu, özel sektör, sivil toplum kuruluşları işbirliğinde yürütüyoruz. Bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz 60’tan fazla proje ile çevresel ve toplumsal sorunların çözümüne katkıda bulunduk. 

Çevre ile ilgili çalışmalarımız hakkında bilgi edinmek için infografiğimizi inceleyebilirsiniz.  

Merhaba,

 

Bursa fabrikamızda kullanılan su, Devlet Su İşleri’nin izin verdiği su kaynaklarından elde edilmektedir. Ayrıca Damla Doğal Kaynak suyumuz da Uludağ’daki doğal su kaynaklarından dolum hatlarına el değmeden taşınmakta ve şişelenmenktedir.  

Merhaba Ebubekir,

 

Öncelikle ilginiz için teşekkür ederiz. Doğada çözünen mazlemelerin sonradan doğaya vermiş olduğu etki hakkında fazla bilimsel bilginin olmaması nedeniyle Şirket olarak doğada çözünen ambalajlar yerine geri dönüştürülmüş ambalajları destekliyoruz. Bahsettiğiniz 330 ml alüminyum kutularımızda ise %50 oranında geri dönüştürülmüş malzeme kullanıyoruz. Bu şekilde atıkların tekrar değerlendirilmesini ve doğal kaynakların daha az kullanılmasını sağlıyoruz. 

Merhaba Bİlge,

 

Eğer depozitosuz bir ürünümüzü satın aldıysanız, bu ürünümüzün şişesini bulunduğunuz mahallede bulunan cam atık kumbaralarına atabilir, bu kumbaralar yoksa belediyenize ait geri dönüştürülebilir ambalaj atığı toplama araçlarına verebilirsiniz.

 

Merhaba Özge,

 

Coca-Cola olarak İstanbul merkez ofis binamızdan çıkan tüm atıkları tekrar değerlendiriyoruz. Bahçemize yerleştirdiğimiz kompost makinesi ile düzenli olarak tüm yemek atıklarımızı gübreye çeviriyoruz. Ayrıca tüm geri dönüştürülebilir atıklarımızı yetkili firmalar vasıtasıyla geri dönüşüme kazandırıyoruz. Böylece doğal kaynakların daha az kullanılmasına katkıda bulunuyoruz.  

Merhaba Şahin,

 

Bu bilgi doğru değildir. Coca-Cola Şirketi olarak kullandığımız su miktarı her sene global olarak yayınladığımız Sürdürülebilirlik Raporunda yer almaktadır. (http://assets.coca-colacompany.com/77/4c/2a44a5234a3ca65d449d174a0ded/2013-2014-coca-cola-sustainability-report-pdf.pdf). Bununla beraber Coca-Cola Şirketi olarak su kaynaklarının korunması için dünyanın her yerinde faaliyetler yürütmekteyiz. Global olarak hedefimiz 2020 senesine kadar ürünlerimizde ve üretimde kullandığımız suya eş miktarda suyu topluma ve doğaya kazandırmak. 2013 yılı sonu itibariyle kullandığımız su miktarının %68’ini  yürüttüğümüz toplumsal çevre projeleri ile topluma ve doğaya geri kazandırdık.

Merhaba Umut,

 

Coca-Cola olarak global hedefimiz içeceklerimizin toplam karbon emisyon oranını 2020 senesine kadar %25 azaltmak. Bu çerçevede üretim süreçlerinde, dağıtım filomuzda, paketleme formatlarımızda, soğutucu ekipmanlarımızda ve hammadde tedarikinde karbon emisyonunu azaltmak için çalışmalar yürütüyoruz. 

atıkları ne yapıyorsunuz

Sürdürülebilirlik

Merhaba Gonca,

 

Atık yönetimi yaklaşımımız atık azaltım, tekrar kullanım, geri dönüşüm/geri kazanım olmak üzere üç alandan oluşur. Tekrar kullanımı mümkün olan bütün fabrika atıkları tekrar kullanılır ve geri dönüştürülebilecek/geri kazanılabilecek atıklar lisanslı atık geri kazanım firmalarına gönderilir. Geri dönüştürülemeyen ya da geri kazanılamayan atıklar yasalarla belirlenmiş kategorilere göre ayrılır ve lisanslı bertaraf tesislerine ya da belediyelere gönderilir. 

Bununla birlikte, Türkiye’de 1991 yılından beri faaliyetlerini sürdüren ÇEVKO Vakfı’nın kurucu üyelerinden biriyiz. ÇEVKO ile birlikte ambalaj atıklarının, yerel yönetimler, sanayi ve tüketicilerin iş birliği ile sürdürülebilir bir sistem içinde her sene artan oranlarda toplanarak geri kazanılmasını ve geri dönüştürülmesini sağlamayı hedefliyoruz. 2014 senesinde tüm ambalaj atıklarımızın %44’ünü geri dönüşüme kazandırdık.

 

Merhaba Çağrı,

 

Türkiye’de 1991 yılından beri faaliyetlerini sürdüren ÇEVKO Vakfı’nın kurucu üyelerinden biriyiz. ÇEVKO ile birlikte ambalaj atıklarının, yerel yönetimler, sanayi ve tüketicilerin iş birliği ile sürdürülebilir bir sistem içinde her sene artan oranlarda toplanarak geri kazanılmasını ve geri dönüştürülmesini sağlamayı hedefliyoruz.

Merhaba Yeşim,

 

Sorunuzun cevabını sizin için hazırladığımız videoyu izleyerek öğrenebilirsiniz.  

Merhaba Murat,

 

Ürün portföyümüzü ve ambalaj boylarını faaliyet gösterdiğimiz ülkelerdeki tüketicilerin beklenti ve ihtiyaçlarını daima göz önünde bulundurarak şekillendiriyoruz. Coca-Cola, Coca-Cola Light, Coca-Cola Zero ve Fanta markalarımızı belirlenmiş satış noktalarında 200ml, 250ml ve 300ml cam şişe ile tüketicilerimize sunmaktayız. Kullandığımız tüm ambalajların ürünlerimizin tadını en iyi şekilde korumaya uygun olduğunu paylaşmak isteriz. Bu nedenle, Coca-Cola’nın tadında ambalaja bağlı olarak farklılık göstermez.  Bununla birlikte, cam veya PET tüm ambalajlarımızın doğaya olan etkisini azaltmak için ambalaj atıklarımızı geri dönüşüme kazandırıyoruz. 2014 senesinde tüm ambalaj atıklarımızın %44’ünü geri dönüşüme kazandırdık.

{{question.category}} Kapat
Soru Fotoğrafı

{{question.question}}

{{question.user}}
{{question.user}}
{{question.date | date}}

{{question.question}}

{{question.user}} {{question.user}}

Aradığınız kategoriye ait görsel bulunmuyor.

Daha fazla yükle

SIKÇA SORULAN SORULAR

GİZLİLİK POLİTİKASI

KULLANIM KOŞULLARI