444 30 40

Coca-Cola İletişim Merkezi

MERAK ETTİM!

Coca-Cola ile ilgili “Merak Ettim” dediğiniz tüm sorular ve cevapları burada. Soru sormak için SOR’u, var olan sorulara bakmak için ARA’yı seçin.
SOR

Coca-Cola’nın Çevre İle İlgili Çalışmaları

Merhaba Barbaros,

 

Coca-Cola Şirketi olarak ürün ambalaj atıklarımızı değerli birer kaynak olarak görüyoruz. Bu nedenle geri kazanılabilir ambalajlama ile ilgili olarak Türkiye’de 1991 yılından beri faaliyetlerini sürdüren ÇEVKO Vakfı’nın kurucu üyelerinden biriyiz. ÇEVKO ile ambalaj atıklarının, yerel yönetimler, sanayi ve tüketicilerin iş birliği ile sürdürülebilir bir sistem içinde her sene artan oranlarda toplanarak geri kazanılmasını ve geri dönüştürülmesini sağlamayı hedefliyoruz. Bu kapsamda ÇEVKO üzerinden Belediyeler ile işbirliği yaparak sahiller de dahil olmak üzere ambalaj atıklarının toplanmasını sağlıyoruz.

Merhaba Barbaros,

 

 

 

Coca-Cola Şirketi olarak ürün ambalaj atıklarımızı değerli birer kaynak olarak görüyoruz. Bu nedenle geri kazanılabilir ambalajlama ile ilgili olarak Türkiye’de 1991 yılından beri faaliyetlerini sürdüren ÇEVKO Vakfı’nın kurucu üyelerinden biriyiz. Bu kapsamda ÇEVKO ile pek çok yere PET ve cam atıklar için geri dönüşüm kumbaralarını yerleştirerek atıkları oplanarak geri kazanılmasını ve geri dönüştürülmesini sağlıyoruz. 

Merhaba Sedat,

 

Dünyanın en büyük alkolsüz içecek şirketi olmamızın en önemli nedenlerinden biri kalitemizdir. Tüketicilerimize ulaşan her ürünün, her zaman %100 kalitede olması en önemli önceliklerimizden biridir. Bu kalite yaklaşımımız portföyümüzde yer alan tüm ürünlerimiz için geçerlidir.      

Merhaba Ali,

 

Kullandığımız kutu ve şişeler geri dönüşüme uygun malzemelerden yapılıyor. Coca-Cola Şirketi olarak ürün ambalaj atıklarımızı değerli birer kaynak olarak görüyoruz. Bu nedenle geri kazanılabilir ambalajlama ile ilgili olarak Türkiye’de 1991 yılından beri faaliyetlerini sürdüren ÇEVKO Vakfı’nın kurucu üyelerinden biriyiz. ÇEVKO ile ambalaj atıklarının, yerel yönetimler, sanayi ve tüketicilerin iş birliği ile sürdürülebilir bir sistem içinde her sene artan oranlarda toplanarak geri kazanılmasını ve geri dönüştürülmesini sağlamayı hedefliyoruz.

Merhaba Sıla,

 

Hayır, yok ancak Coca-Cola olarak sürdürülebilirliği, işimizin merkezine koyuyor ve bizi gelecekte de başarıya taşıyacak en önemli unsurlardan biri olarak değerlendiriyoruz. Coca-Cola gereklilikleri ve yasalar çerçevesinde belirtilen ölçümler konusunda akredite laboratuvarlarla çalışmaktayız. Tüm faaliyetlerimizde çevreye olan etkimizi en aza indirmeyi hedefliyor, kamu, özel sektör ve sivil toplum işbirlikleri kurarak çevresel ve toplumsal sorunların çözümüne katkı vermek için çalışıyoruz.

Merhaba Tarık,

Ambalajlarda kullandığımız malzemeye göre doğada çözünme süreleri farklı olmakla birlikte, doğaya zarar vermemesi için çeşitli önlemler alıyoruz. Coca-Cola Şirketi olarak, ürün ambalajlarını atık değil, değerli birer kaynak olarak görüyoruz. Bu nedenle atıklarımızın tekrar değerlendirilmesi için kurucularından olduğumuz ÇEVKO ile birlikte ambalaj atıklarının, yerel yönetimler, sanayi ve tüketicilerin iş birliği ile sürdürülebilir bir sistem içinde toplanarak geri kazanılmasını ve geri dönüştürülmesini sağlamayı hedefliyoruz. Bu kapsamda 2015 senesinde ambalaj atıklarımızın %48’ini geri dönüşüme kazandırmış olacağız.

  • Cevreye kadar önem veriyorsunuz çalışmalarınız neler

Merhaba Burhan,

 

Coca-Cola Türkiye olarak 2009’dan bu yana Türkiye’de gerçekleştirdiğimiz toplumsal ve çevresel projeleri Coca-Cola Hayata Artı Vakfı liderliğinde kamu, özel sektör, sivil toplum kuruluşları işbirliğinde yürütüyoruz. Bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz 60’tan fazla proje ile çevresel ve toplumsal sorunların çözümüne katkıda bulunduk. 

Çevre ile ilgili çalışmalarımız hakkında bilgi edinmek için infografiğimizi inceleyebilirsiniz.  

Merhaba,

 

Bursa fabrikamızda kullanılan su, Devlet Su İşleri’nin izin verdiği su kaynaklarından elde edilmektedir. Ayrıca Damla Doğal Kaynak suyumuz da Uludağ’daki doğal su kaynaklarından dolum hatlarına el değmeden taşınmakta ve şişelenmenktedir.  

Merhaba Ebubekir,

 

Öncelikle ilginiz için teşekkür ederiz. Doğada çözünen mazlemelerin sonradan doğaya vermiş olduğu etki hakkında fazla bilimsel bilginin olmaması nedeniyle Şirket olarak doğada çözünen ambalajlar yerine geri dönüştürülmüş ambalajları destekliyoruz. Bahsettiğiniz 330 ml alüminyum kutularımızda ise %50 oranında geri dönüştürülmüş malzeme kullanıyoruz. Bu şekilde atıkların tekrar değerlendirilmesini ve doğal kaynakların daha az kullanılmasını sağlıyoruz. 

Merhaba Bİlge,

 

Eğer depozitosuz bir ürünümüzü satın aldıysanız, bu ürünümüzün şişesini bulunduğunuz mahallede bulunan cam atık kumbaralarına atabilir, bu kumbaralar yoksa belediyenize ait geri dönüştürülebilir ambalaj atığı toplama araçlarına verebilirsiniz.

 

Merhaba Özge,

 

Coca-Cola olarak İstanbul merkez ofis binamızdan çıkan tüm atıkları tekrar değerlendiriyoruz. Bahçemize yerleştirdiğimiz kompost makinesi ile düzenli olarak tüm yemek atıklarımızı gübreye çeviriyoruz. Ayrıca tüm geri dönüştürülebilir atıklarımızı yetkili firmalar vasıtasıyla geri dönüşüme kazandırıyoruz. Böylece doğal kaynakların daha az kullanılmasına katkıda bulunuyoruz.  

Merhaba Şahin,

 

Bu bilgi doğru değildir. Coca-Cola Şirketi olarak kullandığımız su miktarı her sene global olarak yayınladığımız Sürdürülebilirlik Raporunda yer almaktadır. (http://assets.coca-colacompany.com/77/4c/2a44a5234a3ca65d449d174a0ded/2013-2014-coca-cola-sustainability-report-pdf.pdf). Bununla beraber Coca-Cola Şirketi olarak su kaynaklarının korunması için dünyanın her yerinde faaliyetler yürütmekteyiz. Global olarak hedefimiz 2020 senesine kadar ürünlerimizde ve üretimde kullandığımız suya eş miktarda suyu topluma ve doğaya kazandırmak. 2013 yılı sonu itibariyle kullandığımız su miktarının %68’ini  yürüttüğümüz toplumsal çevre projeleri ile topluma ve doğaya geri kazandırdık.

Merhaba Umut,

 

Coca-Cola olarak global hedefimiz içeceklerimizin toplam karbon emisyon oranını 2020 senesine kadar %25 azaltmak. Bu çerçevede üretim süreçlerinde, dağıtım filomuzda, paketleme formatlarımızda, soğutucu ekipmanlarımızda ve hammadde tedarikinde karbon emisyonunu azaltmak için çalışmalar yürütüyoruz. 

Merhaba Gonca,

 

Atık yönetimi yaklaşımımız atık azaltım, tekrar kullanım, geri dönüşüm/geri kazanım olmak üzere üç alandan oluşur. Tekrar kullanımı mümkün olan bütün fabrika atıkları tekrar kullanılır ve geri dönüştürülebilecek/geri kazanılabilecek atıklar lisanslı atık geri kazanım firmalarına gönderilir. Geri dönüştürülemeyen ya da geri kazanılamayan atıklar yasalarla belirlenmiş kategorilere göre ayrılır ve lisanslı bertaraf tesislerine ya da belediyelere gönderilir. 

Bununla birlikte, Türkiye’de 1991 yılından beri faaliyetlerini sürdüren ÇEVKO Vakfı’nın kurucu üyelerinden biriyiz. ÇEVKO ile birlikte ambalaj atıklarının, yerel yönetimler, sanayi ve tüketicilerin iş birliği ile sürdürülebilir bir sistem içinde her sene artan oranlarda toplanarak geri kazanılmasını ve geri dönüştürülmesini sağlamayı hedefliyoruz. 2014 senesinde tüm ambalaj atıklarımızın %44’ünü geri dönüşüme kazandırdık.

 

Merhaba Çağrı,

 

Türkiye’de 1991 yılından beri faaliyetlerini sürdüren ÇEVKO Vakfı’nın kurucu üyelerinden biriyiz. ÇEVKO ile birlikte ambalaj atıklarının, yerel yönetimler, sanayi ve tüketicilerin iş birliği ile sürdürülebilir bir sistem içinde her sene artan oranlarda toplanarak geri kazanılmasını ve geri dönüştürülmesini sağlamayı hedefliyoruz.

Merhaba Hasan,

 

Sorunuzun cevabını sizin için hazırladığımız videoyu izleyerek öğrenebilirsiniz.  

Merhaba Yeşim,

 

Sorunuzun cevabını sizin için hazırladığımız videoyu izleyerek öğrenebilirsiniz.  

Merhaba Fadime,

 

Sorunuzun cevabını sizin için hazırladığımız videodan öğrenebilirsiniz. 

Merhaba Erkin,

 

Soğutucularımızda CFC diye adlandırılan R22 ve benzeri gazlar bulunmamaktadır.

Merhaba Hasan,

 

Sorunuzun cevabı için hazırladığımız videoyu izleyebilirsiniz.

Merhaba Erkin,

 

Türkiye'deki yasal mevzuatlarla uyumlu olarak elektronik atıklarımızı faaliyet gösterdiğimiz bölgelerdeki atık toplama lisanslı şirketler aracılığı ile bertaraf ediyoruz. 

{{question.category}} Kapat
Soru Fotoğrafı

{{question.question}}

{{question.user}}
{{question.user}}
{{question.date | date}}

{{question.question}}

{{question.user}} {{question.user}}

Aradığınız kategoriye ait görsel bulunmuyor.

Daha fazla yükle

SIKÇA SORULAN SORULAR

GİZLİLİK POLİTİKASI

KULLANIM KOŞULLARI